Logo szkoły. Rysunek budynku szkoły

PROJEKT „Wsparcie Kształcenia Zawodowego – Poprawa Efektów”

1 marca 2023 r. w auli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Bierutowie odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”. Uroczystość ta została ustanowiona 3 lutego 2011 przez Sejm RP jako wyraz szacunku i hołdu dla żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, którzy byli bohaterami antykomunistycznego podziemia niepodległościowego i w latach 1944-1963 przeciwstawiali się narzuconemu Polsce komunizmowi.

Żołnierze Wyklęci, często zwani Żołnierzami Niezłomnymi, w ramach ruchu partyzanckiego stawiali opór sowietyzacji Polski. 

W trakcie apelu uczniowie przedstawili sylwetki ,,Żołnierzy Niezłomnych” takich jak między innymi: Danuty Siedzikówny ,,Inki”, rotmistrza Witolda Pileckiego, Augusta Emila Fieldorfa ,,Nila”, Józefa Franczaka, Józefa Kurasia. Szczególnie zapadła w pamięci naszej młodzieży postać Danuty Siedzikówny ,,Inki”, która miała 18 gdy skazano ją na karę śmierci,

 Apel został przygotowany przez uczniów klasy 3LOp, którzy mimo ferii i różnych przeszkód doskonale przygotowali swoje role pod kierunkiem Marka Bińkowskiego. Podczas apelu wystąpili: Weronika Paszkowska, Wiktoria Oleś, Weronika Szałajko, Wojciech Danik, Oskar Drzewiecki, Łukasz Janiak, i Jakub Leszczyński.

W trakcie apelu był obecny poczet sztandarowy, który podniósł rangę tej uroczystości. W poczcie sztandarowym wystąpili uczniowie z klasy 2LO: Aleksandra Kociołek, Jakub Kubica i Monika Sędkowska.

Dodatkowo na holu szkolnym została przygotowana wystawa na temat Żołnierzy Wyklętych.