8 listopada 2024 r. w auli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Bierutowie odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości. To już kolejny apel poświęcony upamiętnieniu tej rocznicy, który corocznie jest organizowany w naszej Szkole. Na apel przybyli nauczyciele, uczniowie naszej Szkoły, na czele z dyrektorem Wojciechem Kobryniem.
11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu, który potem został naczelnikiem państwa polskiego i uzyskał tytuł marszałka. To wydarzenie uznano za kluczowy moment odzyskania przez Polskę niepodległości. Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Powstała wówczas II Rzeczpospolita, odrodzona i uwolniona spod jarzma trzech zaborców: Rosji, Niemiec i Austro-Węgier. Polacy w czasach niewoli walczyli o odzyskanie niepodległości w powstaniach narodowych i nigdy nie pogodzili się z utratą wolności. Wielu naszych rodaków za udział w powstaniach, zrywach niepodległościowych, tajnych organizacjach i związkach spiskowych zostało skazanych na śmierć, zsyłkę na Sybir oraz konfiskatę mienia. Wielu musiało uciekać za granicę, chroniąc się przed zaborcami.
Uroczysty apel przygotowali uczniowie klasy III LOw, których muzycznie wspierały cztery uczennice klasy II LOw oraz uczennica klasy III LOh pod kierunkiem Marka K. Bińkowskiego.
Narratorki Otylia Szymanek i Wiktoria Wójciak przedstawiły Polskie drogi do niepodległości od powstania kościuszkowskiego, przez powstanie listopadowe, krakowskie i styczniowe oraz udział Legionów Polskich podczas I wojny światowej. Ukazano również sylwetki ,,Ojców Polskiej Niepodległości”: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa i Wojciecha Korfantego. Szczególnie została przedstawiona postać trzynastoletniego chłopca Antosia Pertkiewicza, obrońcy Lwowa, który zginął w obronie ojczyzny i po śmierci został odznaczony orderem Virtuti Militari przez Józefa Piłsudskiego.
Wiersze patriotyczne i niepodległościowe recytowali: Jakub Banaś, Oliwier Dec, Magdalena Frychel, Kacper Gierczak, Apolonia Kruczkowska, Filip Piękoś, Maja Piszczałka, Jan Rajewski i Dominika Wierzbicka.
Nikola Karasiewicz zaśpiewała i zagrała na gitarze utwory: ,,Rozkwitały pąki białych róż” i ,,Major Ponury”. Martyna Mąkosa zaśpiewała pieśni ,,O mój rozmarynie” i ,,Ojczyzno ma”. Szczególnie doniośle został wykonany utwór Jacka Kaczmarskiego pod tytułem ,,Mury” w wykonaniu kwartetu w skład którego weszły: Antonina Gendera, Nikola Karasiewicz, Martyna Mąkosa i Izabela Prusak.
Na apelu był obecny również poczet sztandarowy w składzie: Oliwia Mróz, Nikola Niewczas i sztandarowy Michał Głuchy. Opiekę nad pocztem sztandarowym sprawował pułkownik Wojciech Czerechowski. Należy również zaznaczyć, że gościem specjalnym apelu był plutonowy Jarosław Pinczyński.
Projekt „Kompetentni zawodowcy w powiecie oleśnickim”