Projekt „Kompetentni zawodowcy w powiecie oleśnickim”
Projekt „Kompetentni zawodowcy w powiecie oleśnickim”
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w Akcji
DRUHA WE MNIE MASZ - wesprzyj ukraińskiego kolegę
Druha we mnie masz to organizacja stworzona przez polską młodzież w celu niesienia pomocy ukraińskim rówieśnikom (licealistom oraz studentom). Działania skupiają się na dwóch obszarach: zwykłego przyjacielskiego wsparcia (w formie rozmowy, spaceru, wspólnej kawy) oraz pomocy w szkole czy uczelni (zapoznanie z systemem edukacji, wsparcie przy rekrutacji, pomoc z zaaklimatyzowaniem się w nowym miejscu).
Jak to działa?
Obecny czas jest bardzo trudny dla ukraińskiej młodzieży. Nasi rówieśnicy znaleźli się w środowisku, które nie jest im znane. Wkrótce zaczną oni również naukę w nowych szkołach. By ułatwić im ten nieprzyjemny proces zmian, przygotowano platformę łączącą dwie osoby: jedną z Polski (pełniącą rolę przyjaciela – mentora) oraz jedną z Ukrainy (przyjaciela potrzebującego wsparcia).
Link do platformy: https://www.druhawemniemasz.com/
Jeśli chcesz komuś pomóc wystarczy, że uzupełnisz krótki formularz zgłoszeniowy, a my znajdziemy Ci przyjaciela!
Pomoc nic nie kosztuje, dobro zawsze wraca. Czasem krótka rozmowa może pomóc komuś spojrzeć na jego problem z innej perspektywy. Kto bardziej niż młodzież może pomóc innemu nastolatkowi , który ma podobne problemy, zainteresowania jak nie TY.
Iwona Brzęk
W dniu 20.04.2022 w kasach II i III odbyło się spotkanie z Oficerem Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Oleśnicy aspirant Bernadetą Pytel. W czasie spotkania poruszono z młodzieżą tematykę dotyczącą:
Pani aspirant chętnie udzielała odpowiedzi na zadawane pytania interesujące młodzież. Poinformowała również jakie konsekwencje mogą ponieść młodzi ludzie popadający w konflikt z prawem. Czas jaki przechowywane są dane zaskoczył młodzież. A informacje z Krajowego Rejestru Niekaralności będzie dokumentem, o który poprosi każdy przyszły pracodawca.
Spotkanie odbyło się w ramach programach profilaktycznych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom oraz zapobieganiem demoralizacji i przestępczości nieletnich.
pedagog I Brzęk
Podstawową rolą pedagoga szkolnego jest przede wszystkim analiza sytuacji wychowawczej w szkole. Obszary działania pedagoga szkolnego obejmują w zasadzie wszystkie płaszczyzny szkolnego życia.
Dnia 13 kwietnia 2022 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Romualda Reymonta we wszystkich klasach pierwszych Liceum i technikum gościliśmy Panią Annę Górną specjalistkę ds. Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oleśnicy.
Pani Ania w bardzo dostępny sposób zapoznała uczniów z tematyką DOPALACZY i konsekwencjami ich zażywania, produkowania lub rozprowadzania. Młodzież miał możliwość zadać sobie pytanie .
Czy jesteś gotów zaryzykować swoje życie?
Młodzi ludzie dowiedzieli się, że tylko w kwartale ubiegłego roku zanotowano
339 interwencji medycznych związanych z zażyciem dopalaczy. Zdarzyły się także przypadki śmiertelne.
Poruszane tematy dotyczące dopalaczy miały charakter działań profilaktycznych ,które realizujemy zgodnie z Programem wychowawczo – profilaktycznym szkoły.
I Brzęk
W grudniu 2021r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Władysława Reymonta w Bierutowie odbyły się warsztaty profilaktyczne, w których wzięły udział klasy liceum oraz technikum. Uczniowie realizowali zajęcia warsztatowe z psychologiem z firmy zewnętrznej – Centrum Terapeutyczne Empatia. Tematy zajęć były dostosowane do konkretnej grupy klasowej. Wśród nich m.in. „Równowaga i zdrowie psychiczne nastolatków”, „Nie daj się uzależnieniom”, „Zaburzenia odżywiania”, „Depresja i autoagresja wśród młodzieży”, „Niska samoocena i samoakceptacja”, „Zjawisko agresji i przemocy w środowisku rówieśniczym”, „Rozwijanie umiejętności radzenia sobie z emocjami, frustracją, stresem i zagrożeniem”.
Głównym celem realizowanych zajęć profilaktycznych było eliminowanie i zmniejszanie czynników ryzyka oraz wzmacnianie czynników chroniących, które oddziałują na młodzież. Jednocześnie zajęcia te wpisały się w realizację treści szkolnego Programu Wychowawczo – Profilaktycznego.