Projekt „Kompetentni zawodowcy w powiecie oleśnickim”
Projekt „Kompetentni zawodowcy w powiecie oleśnickim”
Dnia 24.03.2021 r. uczennice klasy 2 TLg - Laura Kowalska, Nikola Matla i Oliwia Wierzba wraz z wychowawcą Maciejem Howisem wzięły udział w wydarzeniu online zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy
nt. „Rozmowa kwalifikacyjna bez tajemnic”.
Celem przedsięwzięcia było zapoznanie uczestników ze strukturą, schematami i elementami rozmowy kwalifikacyjnej. Spotkanie było okazją do poznania tajników spotkania z pracodawcą, otrzymania informacji dotyczących najpopularniejszych pytań (wraz z propozycją odpowiedzi), pytań tzw. prowokujących oraz pytań badających kompetencje. Uczestnikom zostały także przybliżone metody klasyfikacji kandydatów oraz najczęstsze powody dyskwalifikacji osób ubiegających się o zatrudnienie.
Uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji " W poszukiwaniu oznak przyrody”. Zadaniem było sfotografowanie pierwszych oznak wiosny w świecie natury. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, ukazujących piękno świata przyrody w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny.
„Żaden promień słońca nie ginie,
lecz zieleń, którą on budzi,
potrzebuje czasu , aby wzrosnąć.”
Albert Schweitzer
Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Bierutowie złożył projekt w ogólnopolskim projekcje edukacyjnym "Tradycyjny Sad" organizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Celem projektu jest zachowanie różnorodności biologicznej Polski i zdrowia społeczeństwa. Z naszej Szkoły udział w projekcie bierze 6 uczniów z opiekunem Maciejem Howisem. Zespół o nazwie "Czereśniowe pestki" zaplanował założenie mini sadu starych odmian czereśni o różnym terminie owocowania na terenie Szkoły. 8 kwietnia 2021 roku zostanie ogłoszona lista przyznanych grantów na realizację projektu.
Plakat promujący projekt (format: PDF, rozmiar pliku: 3,92MB) Uwaga: odnośnik otwiera się w nowym oknie
Uczniowie szkoły wzięli udział w kampanii edukacyjno-informacyjnej w ramach ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka w edycji 2020/2021., którego organizatorem jest Studenckie Koło Naukowe Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej –Curie w Warszawie.
Główny cel kampanii to:
budowanie świadomości czerniaka oraz budowanie odpowiedzialnych zachowań
oraz prozdrowotnych postaw wśród młodzieży.
W ramach kampanii uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w lekcji, której intencją było podniesienie świadomości uczniów na temat przyczyn zachorowania na nowotwory skóry oraz zdobycie wiedzy na temat jakie są cechy charakterystyczne czerniaka. Zajęcia miały uświadomić rozumienie wagi profilaktyki, odpowiedzialności zdrowotnej i konsekwencji jej zaniechania w kontekście czerniaka. Uczniowie zostali poinformowani o konieczności dokonywania samobadania skóry, w według określonych kryteriów. Pomocą w tym zakresie służyć ma film edukacyjny i materiały, do których link otrzymał każdy uczeń.
Kampanię edukacyjno-informacyjną „Znamię! Znam je?” w szkole poprowadziła pedagog.
Uczniowie naszej szkoły:
Oliwia Wierzba z klasy 2 Technikum – technik logistyk
Szymon Członkowski z klasy 4 Technikum – technik informatyk
zakwalifikowali się do stypendium na rok szkolny 2020/2021 w ramach Dolnośląskiego Programu Pomocy Stypendialnej dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych.
Program realizowany jest w ramach projektu: „Dolnośląski Program Pomocy Stypendialnej dla szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych uczniów dolnośląskich szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych” – finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 – 2020 (Oś Priorytetowa – 10 Edukacja, Działanie 10.4 Dostosowanie systemów kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy, Poddziałanie 10.4.1 Dostosowanie systemów kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy – nabór horyzontalny).
Projekt realizowany jest w partnerstwie z Politechniką Wrocławską.
Głównym celem projektu jest zwiększenie szans na zatrudnienie uczniów kształcenia zawodowego poprzez poprawę efektywności kształcenia, podniesienie kluczowych kompetencji, postaw i umiejętności na rynku pracy.
Wsparciem stypendialnym w ramach projektu obejmuje się uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce, uczących się w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe dla młodzieży na terenie województwa dolnośląskiego.
Gratulacje
Minister Edukacji Narodowej zwrócił się z apelem do szkół, przedszkoli i placówek oświatowych oraz polskich szkół za granicą do udziału w kolejnej edycji akcji „Razem na Święta”. Celem przedsięwzięcia jest zarówno pomoc innym, jak również budowanie wspólnot i kształtowanie odpowiedzialności za drugą osobę.
Społeczność szkolna Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Władysława Reymonta w Bierutowie włączyła się w ogólnopolską akcję „Razem na Święta”, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i przygotowała świąteczny prezent dla mieszkanek Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie z filią w Jemielnej.
Prezentem były gry planszowe i puzzle, zakupione przez poszczególne klasy oraz przybory piśmienne i maskotki podarowane z własnych zasobów naszych darczyńców.
Przygotowane prezenty wraz ze świątecznymi życzeniami przekazano w dniu 21. 12.2020 r. na ręce Pani Anny Lemiech – kierownika Działu Terapeutyczno-Opiekuńczego w Jemielnej.
Z uwagi na sytuację w jakiej obecnie funkcjonujemy przekazanie zebranych prezentów odbyło się w warunkach reżimu sanitarnego, niestety bez udziału Uczniów.
Akcja Razem na Święta to jedno z wielu przedsięwzięć pokazujące, że społeczność naszej szkoły otwarta jest na potrzeby drugiej osoby i potrafi czynić dobro.
Strona 23 z 50