Projekt „Kompetentni zawodowcy w powiecie oleśnickim”
Projekt „Kompetentni zawodowcy w powiecie oleśnickim”
26 listopada uczennice naszej szkoły uczestniczyły w spotkaniu autorskim z popularną pisarką Sabiną Waszut. To autorka powieści historycznych i obyczajowych, wielka propagatorka śląskiej kultury. Za swoją twórczość została wyróżniona licznymi nagrodami literackimi. Jej powieści to m.in.: Rozdroża, Matki Rzeszy, Sztuczny miód, Ogrody na popiołach, Narzeczona z getta. Zachęcamy do czytania.
13 listopada 2024 r. minęła setna rocznica przyznania Nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi za powieść „Chłopi”. Tego dnia świętowaliśmy w szkole, bo właśnie jej Partronem jest Reymont. W bibliotece został przeprowadzony Szkolny Konkurs Wiedzy o życiu i twórczości W. Reymonta, przygotowano wystawę dzieł pisarza oraz gazetkę , upamiętniającą sukces Noblowski młodopolskiego artysty. Uczniowie mieli także okazję obejrzeć musical „Chłopi”, który powstał na podstawie nagrodzonej powieści .
Dziękujemy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Bierutowie za współpracę w przygotowaniu wystawy dzieł Wł. Reymonta.
8 listopada 2024 r. w auli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Bierutowie odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości. To już kolejny apel poświęcony upamiętnieniu tej rocznicy, który corocznie jest organizowany w naszej Szkole. Na apel przybyli nauczyciele, uczniowie naszej Szkoły, na czele z dyrektorem Wojciechem Kobryniem.
11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu, który potem został naczelnikiem państwa polskiego i uzyskał tytuł marszałka. To wydarzenie uznano za kluczowy moment odzyskania przez Polskę niepodległości. Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Powstała wówczas II Rzeczpospolita, odrodzona i uwolniona spod jarzma trzech zaborców: Rosji, Niemiec i Austro-Węgier. Polacy w czasach niewoli walczyli o odzyskanie niepodległości w powstaniach narodowych i nigdy nie pogodzili się z utratą wolności. Wielu naszych rodaków za udział w powstaniach, zrywach niepodległościowych, tajnych organizacjach i związkach spiskowych zostało skazanych na śmierć, zsyłkę na Sybir oraz konfiskatę mienia. Wielu musiało uciekać za granicę, chroniąc się przed zaborcami.
Uroczysty apel przygotowali uczniowie klasy III LOw, których muzycznie wspierały cztery uczennice klasy II LOw oraz uczennica klasy III LOh pod kierunkiem Marka K. Bińkowskiego.
Narratorki Otylia Szymanek i Wiktoria Wójciak przedstawiły Polskie drogi do niepodległości od powstania kościuszkowskiego, przez powstanie listopadowe, krakowskie i styczniowe oraz udział Legionów Polskich podczas I wojny światowej. Ukazano również sylwetki ,,Ojców Polskiej Niepodległości”: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa i Wojciecha Korfantego. Szczególnie została przedstawiona postać trzynastoletniego chłopca Antosia Pertkiewicza, obrońcy Lwowa, który zginął w obronie ojczyzny i po śmierci został odznaczony orderem Virtuti Militari przez Józefa Piłsudskiego.
Wiersze patriotyczne i niepodległościowe recytowali: Jakub Banaś, Oliwier Dec, Magdalena Frychel, Kacper Gierczak, Apolonia Kruczkowska, Filip Piękoś, Maja Piszczałka, Jan Rajewski i Dominika Wierzbicka.
Nikola Karasiewicz zaśpiewała i zagrała na gitarze utwory: ,,Rozkwitały pąki białych róż” i ,,Major Ponury”. Martyna Mąkosa zaśpiewała pieśni ,,O mój rozmarynie” i ,,Ojczyzno ma”. Szczególnie doniośle został wykonany utwór Jacka Kaczmarskiego pod tytułem ,,Mury” w wykonaniu kwartetu w skład którego weszły: Antonina Gendera, Nikola Karasiewicz, Martyna Mąkosa i Izabela Prusak.
Na apelu był obecny również poczet sztandarowy w składzie: Oliwia Mróz, Nikola Niewczas i sztandarowy Michał Głuchy. Opiekę nad pocztem sztandarowym sprawował pułkownik Wojciech Czerechowski. Należy również zaznaczyć, że gościem specjalnym apelu był plutonowy Jarosław Pinczyński.
W dniu 31 października 2024 r. klasa pierwsza mundurowa LO oraz klasa pierwsza informatyczna TI z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Bierutowie wraz z opiekunami Markiem Bińkowskim i księdzem Arkadiuszem Rurańskim, nawiązując już do wieloletniej tradycji naszej Szkoły, odwiedzili groby dyrektorów, nauczycieli, pracowników Szkoły i księży. Uczniowie poznali krótkie życiorysy dyrektorów, nauczycieli i księży, oddali szacunek zmarłym w ciszy, zadumie i modlitwie. Uczniowie złożyli również znicze na grobie Józefa i Agnieszki Wojtkowiaków, odznaczonym przez Instytut Pamięci Narodowej godłem ,,Ojczyzna swojemu obrońcy”. Odwiedziliśmy również kościół św. Trójcy i modliliśmy się przy kamieniu upamiętniającym zmarłych niemieckich mieszkańców Bierutowa.
Dokument w formacie pdf [600KB]
Program: Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021- 2027
Priorytet FEDS.08 Fundusze Europejskie dla edukacji na Dolnym Śląsku
Działanie FEDS.08.01 Dostęp do edukacji
Numer projektu: FEDS.08.01-IZ.00-0001/24
Wartość projektu ogółem: 14 988 664,90 zł, w tym: dofinansowanie ze środków UE: 11 749 314,90 zł
Głównym celem projektu jest: realizacja działań wspierających podniesienie wyników maturalnych, szczególnie w zakresie dwóch przedmiotów obowiązkowych, tj. języka polskiego oraz matematyki w latach szkolnych 2024/2025 oraz 2025/2026 - w liceach i technikach. W powyższych działaniach zaplanowano udział 3355 uczniów ze szkół, które osiągają niższe wyniki egzaminów maturalnych na terenie Dolnego Śląska (od średniej
w województwie) i 125 nauczycieli.